CRD21Program

Warboats.org

[Home]

CRD-21 Commissioning Program

COASTAL RIVER DIVISION TWENTY ONE 

Commissioning 

16 June 1973 

Building 13

Naval Base, Great Lakes, Illinois

 

PROGRAM

MUSICAL SELECTIONS

Naval Training Center Band

Blue Jacket Choir

NTC Great Lakes

 

INVOCATION

CDR Richard D. Black (CHC), USNR

NTC Great Lakes

 

WELCOMING REMARKS

CDR John G. Connelly, USN

Commander, Coastal River Squadron TWO

 

INTRODUCTION OF DISTINGUISHED GUESTS

CDR John G. Connelly, USN

 

REMARKS

RADM Draper L. Kauffman, USN (Ret)

 

GUEST SPEAKER

RADM W. M. A. Greene, USN

Commander, Naval Inshore Warfare Command, Atlantic

 

READING OF COMMISSIONING DIRECTIVE

CDR John G. Connelly, USN

 

COMMISSIONING

Playing of National Anthem
 

ASSUMPTION OF COMMAND

LCDR James E. Roper, USN

Commander, Coastal River Division TWENTY ONE

 

MILITARY HONORS

Ruffles and Flourishes

 

REMARKS

LCDR James E. Roper, USN

 

BENEDICTION

CDR Richard D. Black (CHC), USNR 

ASSIGNED ACTIVE DUTY PLANK OWNERS (Officers) 

LCDR James E. Roper, USN

Commander, Coastal River Division TWENTY ONE 

LCDR Edward F. Grace, Jr., USNR

Chief of Staff (XO), CRD 21 

LT J. C. Tapscott, USN                    LT J. R. Widzisz, USNR

LT(jg)  J. S. Sexton, USN                 LT R. J. Kissinger, USN

ENS  W. H. Houston, USNR

 

SELECTED RESERVE PLANK OWNERS (Officers)

 

LCDR G. A. Krauss                          LCDR L. P. Benson

LT W. J. Herbert                                LT M. G. Snook

LT D. E. Carroll                                 LT O. F. Jacobsen

LT R. F. Lee                                       LT A. A. Zeddies

LT M. G. Mandt                                  LT J. F. Woodward

LT W. R. Eagan                                 LT C. Wolfe

LT D. C. Hammer                              LT L. A. Bornman

LT J. E. Gibson                                 LT T. J. Monro

LT L. E. Clarkson                              CWO2 W. P. van Ooyen

LCDR (DC) R. J. Szatkewicz          LCDR (MC) K. M. Uznanski

LCDR (SC) J. C. Shawl                   LCDR (CHC) K. C. Bealo
 

ASSIGNED ACTIVE DUTY PLANK OWNERS (Enlisted)

 

SKCS Trevor A. Nisbet, USN

Command Senior Chief

 

QM1 Bailey                            GMG2 Hastin             SKCS Nisbet

QMC Barnes                         EN1 Heider                            GMG2 Michaud

ETN2 Bobiak                         STS2 Horst (SEAL)              EN2 Puskaric

SK2 Borkowski                     PN2 Keup                              EN2 Radabaugh

BMC Cernoch (CMMA)        YN1 Barlow                            EN1 Radovan

GMG1 Clark                          HT2 McDonald (SEAL)        GMG2 Sellers

ETN2 Connor                        RM1 McKinney                      ET1 Sitton

QM1 Craft                              EN1 Milton                             EM2 Starkel

GMG2 Dodge                        EN2 C. Moore                       ETN2 Tumulty

EM1 Gray                               EN2 R. Moore (SEAL)         QM2    Whaley

EN2 Harvey                           EN1 Nelson

 

SELECTED RESERVE PLANK OWNERS (Enlisted)

 

RM3 Addison                        EN2 Gervais                          OS2 Thomas

MR1 Amend                          MM1 McMaster                     OS2 Keniston

EN2 Berger                           MM1 Munson             RM1(SS) Nadeau

EM2 Bailey                            MM2 Miller                             EN2 Porta

ENFR Blanke                        QM3 Nass                              PNSR Ponso

MM1(SS) Babbitt                  QM3 Ottinger             EM1(SS) Rotzoll

OS1 Getty                              GMG3 Platt                            GMG2(SS) Riordan

MM1(SS) Griffin                    ENFA Cunningham               HT1 Rabatin

ENFA Hardesty                     OS2 Kinder                            MM2(SS) Buschbacher

RM1 Heindel                          MM2(SS) Kwiatkowski         OS2 Bush

EM1(SS) Hoffman                EM1(SS) Krathwohl              QM2(SS) Brazil

OSSA Keiler                          MT1(SS) Laboda                  EM1(SS) Cantwell

ENFN Atherton                      ENFA Martinez                      EN1 Cox

EN3 Helley                             GMG1 Stoner                        IC2(SS) Cunningham

EN1(SS) Floyd                      EN1 Sigler                             YN1 Dethorne

RMSA Fossel                        MR1 Schultz                           EN3 Woodworth

ENFA Freiberg                     MM1 Shuman                        MM3 Diekman
IC1(SS) Gahan                      HM2 Tellier                            ET1(SS) Gruenes

EM2 Tuuk